800 YILLIK MAHALLE TURİSTLERİN GÖZDESİ

 

Antalya'nın Akseki ilçesine bağlı yaklaşık 800 yıllık geçmişe sahip Sarıhacılar Mahallesi, Osmanlı mimarisi tarzındaki evleri ve İpek Yolu ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Akseki Belediye Başkanı Mustafa İsmet Uysal, yaptığı  açıklamada, yaklaşık 800 yıllık geçmişi olan köyde, aslına uygun restore edilen  Osmanlı mimarisi tarzındaki evler ile tarihi İpek Yolu'nun ilgi topladığını,  mahallenin her geçen yıl daha fazla yerli ve yabancı turistin ilgisini çektiğini  söyledi.

Mahalleyi bu yılın nisan ve mayıs aylarında yaklaşık 10 bin yerli ve  yabancı turistin ziyaret ettiğini, özellikle Alman, Fransız ve Hollandalıların  büyük ilgi gösterdiğini anlatan Uysal, "Turistler 350-400 yıllık cami ile düğmeli  evleri gezip, İpek Yolu'nda geziye çıkıyorlar." diye konuştu.

Sarıhacılar Mahallesi'nin alternatif turizm için önemli olduğunu ve  yaklaşık 3 yıldır turizmin geliştirilmesi için çalıştıklarını kaydeden Uysal,  "Sarıhacılar Mahallesi içinde 5 bine yakın obje bulunuyor. Mahallede konaklama  imkanı bulunuyor. Burası Akseki coğrafyasında tarihi düğmeli evlerin en çok  olduğu bölgemizdir." dedi.

Akseki'nin, Manavgat ve Alanya'ya çok yakın olduğuna işaret eden  Uysal, şöyle konuştu:

"Torosların üzerindeki doğası, tabiatı, ören yerleriyle, yazın bile  kayak yapabileceğiniz kayak tesisleri, av turizmi, yayla turizmi, dağ turizmi ile  bütün aktivitelere sahip bu bölgede hareketliliği sağlamak amacıyla son yıllarda  çok büyük bir çalışma içerisine girdik. Bu bölgemizi Antalya turizmine  kazandırdığımıza inanıyorum. Buraya gelen misafirlerimize Akseki'nin köy  hayatını, doğa hayatını görmeleri amacıyla birçok aktiviteler gerçekleştiriyoruz.  Buradaki müzenin dışında Akseki merkezde bu yıl 3 tane daha müze açtık.  Etnografya ve fotoğraf müzesi açtık."

 

 

 

KAYAK MERKEZİ PROJESİ

Göktepe Yaylası'nda 7 pisti bulunan bir kayak merkezi projesi olduğunu  anlatan Uysal, bu merkezin de turizme katkı sağlayacağını dile getirdi.

Akseki'nin alternatif turizmden hak ettiği payı almasını umut ettiğini  belirten Uysal, yapacakları çalışmalarla Sarıhacılar'dan Akseki'ye kadar olan  kısmı turizme kazandırmak istediklerini dile getirdi.

Bölgeyi gezen Alman turist Daniel Muth, "Doğasıyla, deniziyle,  havasıyla müthiş güzel. Madalyonun diğer tarafını görmek için alternatif turizm  olarak buraları gezdik, beğendik. Bu köyden çok hoşlandım. Böyle etkili bir köy  Türkiye'de olduğu için çok mutlu oldum." diye konuştu.

"BİZİM İÇİN ÖNEMLİ BİR EKMEK KAPISI"

Turist rehberi Alper Berber de konuklarını deniz kenarından alıp  alternatif turizm kapsamında Akseki'ye getirdiklerini belirterek, "Tarihi  yapıları, kültürümüzü göstermemiz için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.  Bütün konuklarımız buradan memnun ayrılıyor." dedi.

Denizden bin 70 metre yükseklikteki Sarıhacılar Mahallesi'ni görmek  isteyenlerin sayısının her geçen gün arttığını ifade eden Berber, "Her hafta salı  ve çarşamba günleri bu mahalleye geliyoruz. Haftalık 35 Alman müşteri  getiriyoruz. Bizim için de bu bölge önemli bir ekmek kapısı oldu. Bu bölgeye  getirdiğimiz turistlerden paramızı kazanıyoruz." şeklinde konuştu.

Turizm acentesi yetkilisi Gökhan Bulut da Alman ağırlıklı olmak üzere  haftada 500 turisti  bölgeye getirdiklerini  anlattı. Bulut, şöyle konuştu:

 

"Özellikle geçen yıllarda gelen misafirler, bir yıl sonra tekrar  gelmek için arkadaşlarına öneriyorlar. Antalya'ya gelen turistlerin çoğu deniz ve  plajları için geliyor. Son zamanlarda kültür turizmine büyük ilgi var. Bunun  nedeni gerçekten görülmesi gereken bir çok kültürel yerlerimiz var. Bununla  birlikte birçok misafir Sarıhacılar'a büyük ilgi gösteriyor. Öncelikle amacımız  ülkemizi yabancı misafirlere en iyi şekilde tanıtmaktır. Tarihi cami, tarihi  düğmeli evler, müzeler ve antik yol görülmeye değer." 

Yazımı paylaşmak ister misiniz?

Facebook ile paylaşGoogle Plus ile paylaşTwitter ile paylaş
Our website is protected by DMC Firewall!